Czy jest nowe prawo jak drukować części 3d? - technika elektronika

usługi 3d rybnik

Zastosowanie druku 3D w elektronice


Druk 3D, będący specjalną techniką wykonywania przedmiotów na postawie określonego modelu komputerowego, posiada szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach oraz branżach. Jedną z dziedzin, w ramach której drukowanie przestrz

Czy jest nowe prawo jak drukować części 3d? - technika elektronika usługi 3d rybnik
enne jest z powodzeniem wykorzystywane, jest elektronika. Druk trójwymiarowy może być używany do produkcji oraz rekonstrukcji uszkodzonych elementów, takich jak chociażby koła zębate, zawleczki czy elementy obudowy. Potrzebne elementy są drukowane na postawie specjalnego modelu komputerowego. Druku 3D w elektronice najczęściej używa się do odtwarzania uszkodzonych części w celach naprawczych urządzenia. Przykładowym zastosowaniem drukowania przestrzennego w elektronice jest serwis laptopów, gdzie można odtworzyć odpowiednie części potrzebne do naprawy urządzenia. Do rodzaju odtwarzanych elementów należy dobrać odpowiedni rodzaj techniki druku 3D oraz właściwy materiał. Wykorzystanie druku przestrzennego w elektronice jest tylko jednym z wielu zastosowań takiej techniki.


Historia druku przestrzennego


Historia jest taką dziedziną wiedzy, którą można bez problemu odnieść również do innych dziedzin i aspektów życia człowieka. Na rozwój każdej technologii składają się poszczególne czynniki, które wpływają na jej rozkwit, tak samo jest więc w przypadku druku 3D. Początki drukowania przestrzennego sięgają 1984 roku, kiedy została opracowana pierwsza technika drukowania 3D. Technika ta została opatentowana dwa lata później i była znana pod nazwą Stereolitografia, w skrócie SLA. W tym samym roku założono firmę 3D Systems, która zajęła się komercyjną produkcją pierwszych drukarek przestrzennych. Od tamtego czasu druk 3D był coraz bardziej ulepszany i częściej wykorzystywany w różnych obszarach gospodarki. Dzięki większej precyzji i dokładności współczesnych drukarek 3D od początków XXI wieku zaczęto pracować nad zastosowaniem podobnych technologii w medycynie. Za pomocą metod druku przestrzennego można wytwarzać dobrze dopasowane protezy, a nawet tkanki. Dalszy rozwój druku 3D może się więc okazać bardzo pomocny.


Popularność druku przestrzennego


Druk 3D, który jest procesem umożliwiającym tworzenie obiektów trójwymiarowych na podstawie skonstruowanego modelu komputerowego, zyskuje coraz większą popularność. Dzięki coraz nowszym, a co ważniejsze tańszym, metodom wykorzystywania druku przestrzennego zyskuje on większe poparcie wśród przedsiębiorców działających w różnych branżach. Swoją rosnącą popularność druk 3D zawdzięcza także coraz większej dokładności i precyzji, z którą mogą być wykonywane określone przedmioty. Drukowanie przestrzenne posiada szerokie zastosowanie, poczynając od elektroniki, a kończąc nawet na medycynie. Z drukowania 3D można również korzystać w warunkach domowych posiadając odpowiedni sprzęt oraz materiały, jednak drukowanie przestrzenne w warunkach domowych będzie mniej dokładne niż w przypadku bardziej wyspecjalizowanych przemysłowych maszyn. Istnieje wiele metod druku 3D, z których każda posiada inne zastosowanie, co powoduje, że drukowanie przestrzenne może być używane w różnych branżach. Przykładową branża, która stosuje druk 3D jest elektronika.


Zastosowanie druku 3D


Druk 3D, zwany inaczej także drukiem przestrzennym, posiada wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Możliwości samego wykorzystania druku przestrzennego zależą od czynników, takich jak metoda wytwarzania, dostępne materiały czy kwestie używanego sprzętu. Rodzajami przedmiotów, które można wykonać za pomocą technologii drukowania przestrzennego są przede wszystkim gotowe produkty wykonane z tworzywa sztucznego. Innym rodzajem przedmiotów wytworzonych przez drukarkę 3D są produkty wymagające dalszej obróbki. Używając technologii druku przestrzennego można także wykonać przedmioty z topliwych materiałów, takich jak metal czy czekolada. Z drukowania przestrzennego korzysta się także do wytwarzania elementów innych przedmiotów oraz form do wykonywania właściwych produktów. Ponadto druk 3D służy wytwarzaniu prototypów oraz innych produktów koncepcyjnych. Zastosowanie technologii druku przestrzennego do wytwarzania różnych rodzajów przedmiotów jest więc bardzo szerokie, umożliwiając wytworzenie wielu produktów.


Kilka rodzajów druku przestrzennego


Obecnie można wyróżnić kilka metod tak zwanego wytwarzania addytywnego, które zalicza się do technologii druku 3D. Metody te znacząco się od siebie różnią i są wykorzystywane do wytwarzania różnych rodzajów przedmiotów. Druk 3D dzieli się za względu na dokładność drukowania, wykorzystywane materiały, sposób nakładania materiałów oraz szybkość wykonywania elementów. Poszczególne metody druku 3D posiadają różne zastosowania, oferują różne możliwości i są stosowane w odrębnych dziedzinach. Jednym z popularniejszych rodzajów druku przestrzennego jest tak zwane FDM, które polega na wyciskaniu termoplastycznego materiału przez dysze. Inną metodą drukowania przestrzennego jest SLS, która to metoda polega na nakładaniu cienkich warstw materiału budulcowego stapianego laserem. Istnieje wiele różnych metod drukowania przestrzennego, a każda z nich posiada unikatowe właściwości. Poszczególne rodzaje druku trójwymiarowego są dopasowywane w zależności od potrzeb produkcyjnych konkretnego przedmiotu.